Полезни съвети

Как да изберем очила за плуване и маска

Плувате ли състезателно или просто искате да се ориентирате по-добре под водата? Очилата за плуване ще Ви позволят да се движите с отворени очи дори под повърхността. Освен това в  басейна ще Ви предпазят от дразненето на хлорираната вода. Разберете как да изберете правилните очила за плуване или маска.

 

Отделните модели очила и маски за плуване изглеждат много подобни на пръв поглед, но това може да е измамно . Дори незначителни разлики ще окажат значително влияние върху функционалността и комфорта на потребителя. За да изберете правилния чифт очила, първо трябва да си отговорите на няколко въпроса.

 

  • Как планирате да  използвате очилата за плуване ? При какви условия -на открито или в закрити басейни?
  • Колко често ще използвате очилата?
  • Редовно участване в състезания или сте спортист, който тренира в свободното време?

Обобщение

  • Вид – Повечето спортисти при плуване в свободното време могат да използват и класическите очила за плуване. Този модел  се произвежда без уплътнения. Те са придобили популярност главно сред плувците -спортисти. За по-голямо удобство по време на плуване се използват маските , които предлагат по-голям комфорт и по-широко зрително поле. Очилата за гмуркане са предназначени за изследване на подводния свят. За сравнение с очилата за плуване, маските имат и джоб за носа. Често ще ги видите в комплект към шнорхел. Маските за цяло лице са подходящи и за гмуркане с шнорхел.
  • Предназначение – универсалните модели очила са подходящи за мъже и жени с по-големи лица. За по-дребните жени са по-подходящи за дамски очила , които са по-малки. Те обикновено имат раздвоен колан, през който може да се извади опашката . За най-малките спортисти има детски очила за плуване, разделени на категории според възрастта.
  • Цвят на стъклата – За слабо осветени и закрити басейни изберете прозрачно или светло оцветено стъкло. Този очила  пропускат повече светлина и не изкривяват цветовете. В условия на открито ще оцените по-тъмните очила, които намаляват интензивността на светлината. За плуване на открито е необходимо да имате и  UV защита.
  • Уплътнение – Спортните очила за плуване имат много тънко уплътнение, за да осигурят по-малко съпротивление във водата. Очилата за развлечение се изработват с по-дебело уплътнение, което е по-удобно при плуване. Силиконовите уплътнения са най-широко разпространени. Този вид уплътнения  предлагат голям  комфорт и по-голяма дълготрайност. При  по-евтините очила ще се натъкнете на по-нискокачествен неопреново уплътнение.
  • Мост – Твърдият мост дава най-голяма издръжливост, но не може да бъде регулиран. Регулируемите и взаимнозаменяеми мостове дават по-голяма гъвкавост, което позволява да се увеличава междуочното разстояние.
  • Колан – Единичната каишка предлага бързо и лесно поставяне. Двойната каишка предлага удобно регулиране на положението на очилата. Разделения колан е компромис между двата варианта.

Вид

Има няколко различни вида очила за вода. Те се различават предимно по отношение на начина им на използване. Опитните плувци обикновено знаят от  какви очила се нуждаят. Но тези, които плуват само в свободното си време лесно могат да се объркат.

 

Очила за плуване

Очила, предназначени за плуване.  Помагат за по-лесното подводно ориентиране, за по-добрата техника и представяне на плувеца. В същото време предпазват очите от зачервяване или други раздразнения. Стандартно очилата за плуване са направени от   две малки плаки и мост. Задържат се добре  на лицето,  благодарение на каишка, която се издърпва над главата. Носът не е покрит при този вид очила.

 

Освен класическите очила за плуване може да се срещнете също и специфични модели. В тази категория са класическите и маските за плуване.

 

 

Очила за плуванеот състезатели – В сравнение с обикновените модели, те нямат уплътнение или са напълно минималистични. По този начин те са по-леки и предлагат по-малко съпротивление във водата. Затова те могат да се използват предимно от плувците -спортисти. Те не са подходящи за развлекателни спортисти, тъй като не са много удобни. Пластмасовите очила се поставят директно върху лицето и могат да причинят наранявания.

Маски за плуване –Това е вид, който прилича на водолазните маски на външен вид. Но това все още са очила за плуване, но без закриване на носа. Маската обикновено има по-дебело уплътнение, предлага широко зрително поле и много комфорт. Маската не е подходяща за скоростно плуване поради високото съпротивление във водата. Може да се използва например от деца, плуване в свободното време и онези за които класическите очила за плуване са неудобни.

Диоптрични очила за плуване – Плувците, които носят диоптрични очила в ежедневието, също могат да ги имат под водата. И не е задължително да са с контактни лещи. Някои модели се предлагат и във вариант за диоптрични очила. Обикновено се произвежда в размери от половин диоптър. При някои модели могат и различните окуляри могат да имат различни диоптри.

Очила за гмуркане

Очила за гмуркане. Този вид не е предназначен за плуване , а предимно за разглеждане на подводния свят. За сравнение с очилата за плуване маските са по-големи има закриване на носа. Очилата се състоят от окуляри, прилепващ колан с катарама и пола. Осигуряват добра видимост и имат добро уплътняване, с което не се позволява навлизане на вода под тях.

A - Маските за гмуркане са изработени от различни продукти. Това се касае както за професионалните модели за гмуркане, така и за тези които се използват в свободното време.(гмуркане без дихателни апарати)  и очила за празнично гмуркане с шнорхел. Очилата за гмуркане  в свободното време често се предлагат в комплект с шнорхел.

 

B - Специфичните видове маски за гмуркане са маски за цялото лице, предназначени за гмуркане с шнорхел или плуване на повърхността. Не е възможно да се гмуркате с тях на по-голяма дълбочина (повече от около 2 метра), защото те не могат да балансират налягането. Маските за цялото лице имат вграден шнорхел и позволяват нормално дишате нормално през носа и устата. Те са особено популярни сред децата и хората, които не се чувстват комфортно да дишат през шнорхел.

Предназначение

В нашето предложение за очила за плуване ще намерите на универсални (мъжки), дамски и детски очила. Повечето модели за възрастни се произвеждат в универсален дизайн. Те могат да се използват както от мъже, така и от жени. Тези очила пасват най-добре на плувците с по-големи лица. Жените, които не се чувстват комфортно с универсалните очила, могат да се опитат специалните модели за дами. Те се характеризират с по-малки окуляри и мост. Типична особеност на женските очила за плуване е раздвоената им каишка, която е подходяща за изваждане на опашката. Дизайнът им съответства и на общите предпочитания на жените.

 

Най-малките плувци се нуждаят от детски очила за плуване. Техните очила са изработени във весели цветове и при тях обикновено  се акцентира върху издръжливостта. Обикновено се произвеждат  два размера. Най-малкият е предназначен за деца от около 2 до 6-годишна възраст, докато вторият е предназначен за по-големи деца до около 14-годишна възраст.

Цвят на стъклата

Едно от първите неща, които веднага ще Ви впечатлят при очилата за плуване, е цветът на лещите. Това не е въпрос  само на дизайнерско оформяне, отделните нюанси се определят от  условията, за които са подходящи очилата  .

Основата им  е винаги  ясни  или светли лещи, които не изкривяват околните цветове. Те пропускат най-много светлина, което ги прави идеален избор за вътрешни басейни, където осветлението е лошо. При вътрешните басейни се използват оранжеви и жълти лещи. Те намаляват яркостта на  синия цвят и значително разясняват видимостта.

 

При плуване на открито, по-тъмните окуляри са по-добри – например опушени или огледални, които намаляват интензивността на светлината. Можете също така да изберете подобни модели и за отлично осветени закрити басейни. Поляризираните лещи също предлагат добра видимост при ярка светлина и по-малко отблясъци. Розовите и лилавите очила също са подходящи за открити водни източници, защото създават повишен контраст на синия фон. В същото време, за плуване на открито, трябва да помислите и за очила с UV защита.

 

 

Искате ли да използвате очилата си за плуване в слабо осветен вътрешен басейн и на открито при ярка слънчева светлина? За съжаление, няма универсални очила, които биха осигурили отлична видимост и при двете условия. Най-добрият начин за решаване е да имате два различни модела. В противен случай трябва да приемете, че виждането няма да бъде идеално.

Уплътняване

Уплътняването на очилата за плуване предотвратява проникването на вода и помага на по-добрата видимост на плувеца. При моделите за състезатели уплътнението е много тънко или напълно липсва. В резултат на това очилата имат нисък профил и предлагат по-малко съпротивление във водата. Спестените секунди обаче идват за сметка на удобството. Затова очилата за плуване в свободното време се изработват с по-меко и по-удобно уплътнение. По-голямо уплътнение се поставя и при очилата за плуване в триатлона за издръжливост, тъй като съществува риск от сблъсъци с други състезатели.

 

Материалът на уплътнението е също от голямо значение . Неопреновото уплътнение е меко, удобно, но няма голяма издръжливост и има по-лошо уплътняване. Силиконовите уплътнения, които са най-често срещаните, показват по-добри качества и издръжливост, като същевременно предлагат голям комфорт.

Мост

Мост-това е частта, която свързва двата окуляра. За различните модели мостовете са различни. Какви са често срещаните варианти ?

  • Твърд мост – много устойчив, но не може да бъде регулиран.
  • Гъвкав мост –  Моста е здраво закачен към очилата в определените улеи, от където можете да го намалите или увеличите, ако е необходимо (и по този начин да приближите или раздалечите очните окуляри).
  • Сменяем мост – Може да се подменя с друг мост. Различните размери обикновено са поставени в пакетите. Идеален избор за плувци, които имат голямо/малко разстояние между очите. Моста е допълнен с малки пъпки за удобно закачване към окулярите.

Каишка

Очилата се задържат удобно на лицето, благодарение на каишката. Изработват се във всички основни варианти.

Ochelarii de înot sunt menținuți pe față cu o curea. Sunt produse în trei variante de bază.

  • AЕдинична каишка – Състои се от една презрамка . Поставянето на очилата е много бързо и лесно, като тази каишката се използва предимно за детски модели.
  • BДвойна каишка – Каишката се разделя точно в окулярите на две каишки, които са подвижни, така че, да може да се регулира позицията на очилата по-прецизно и каишката също се задържи по-добре на главата .
  • CРаздвоена каишка – Това е комбинацията от двата предишни варианта . Единичната каишка се разделя в задната част , резултата от  което е: компромис между лесно и едновременно точно поставяне.  

Избор на маски за гмуркане

Искате ли маска за гмуркане вместо очила за плуване? Тук също трябва да имате предвид няколко основни параметъра при избора, така че, разглеждането на подводния свят да бъде според Вашите представи. Върху какво трябва да обърнете внимание?

  • Лещи - Маска за гмуркане с една леща (без рамки) ще Ви даде по-голямо зрително поле. Докато маските с двойни, лещи са разделени от рамката. Разделянето от рамката обикновено се свързва и с по-малък вътрешен обем, което улеснява да изравняването на налягането в маската. При гмуркането с шнорхел в свободното време видът на лещите е предимно  въпрос на лични предпочитания.

  • Обвивка - Това е частта от маската , която забранява проникването на водата. Стандартно се изработва от силикон,  маските с ниско качество могат да бъдат изработени и с термо пластмаса . За развлекателни модели се използва предимно прозрачен силикон. Той пропуска повече светлина в маската и не ограничава  зрението толкова много. Проникващата светлина обаче може да се отрази в стъклото и да нарушава видимостта. Поради този факт опитните водолази предпочитат черен силикон за полата.

  • Твърдост на силикона - Параметъра, който ще усетите само когато го опитате лично маската. По-мекият силикон е по-подходящ за хора с нетипични форми на лицето. Като цяло обаче ще има по-голяма склонност да се "отлепва". По-твърдите силиконови уплътнения прилепват  по-добре. В някои случаи (например лице с брада) това е основно необходимост.

  • Обем на маската - В маските за гмуркане с малък обем има по-малко въздух между стъклото и лицето, от което е по-лесно на плувеца да изравни налягането. Ниският обем обаче означава и по-малки лещи и по-лоша видимост. Затова е важно да знаете, кое е важно за вас. Маска с малък обем обикновено се използва от фридайвърите. Когато се гмуркате с шнорхел на по време на почивка, вероятно ще искате да имате и по-добра видимост.

  • Каишка - Регулируемата силиконова каишка е стандартна за повечето модели, които се използват за плуване в свободното време. Тя изпълнява функцията си перфектно  и също така, е лесна за подмяна. Алтернатива  на нея са неопреновите ленти, които са по-удобни за хора с по-дълга коса. Почти същото нещо може да прави и  неопреновата втулка, която се  прикрепва към силиконова каишка и има същата функционалност.

Как правилно да изпробвате очилата за плуване и маските за гмуркане

Препоръчваме Ви да опитате очила за плуване и маска за гмуркане лично. Различните модели се различават по своята форма и размер, както и формата на лицата на всеки са различни. Ако маската не Ви прилепва идеално, водата ще навлиза под нея  и няма да се наслаждавате достатъчно добре на плуването или гмуркането с шнорхел.

 

Очила за плуване

Когато изпробвате очила за плуване, най-напред не пристягайте каишката около главата си, а просто поставете на окулярите и ако очилата се задържат няколко секунди над лицето – най-вероятно сте намерили типа, който ще Ви бъде удобен. След това опитайте очилата с каишката. Ако не ви притиска никъде и се чувствате  удобно, можете директно от магазина да отидете  в басейна. Ако обаче, очилата изпадат от лицето Ви, потърсете по-подходящ модел.

 

Маска за гмуркане

Начина за изпробване за маска за гмуркане е много подобен. Първо, поставете маската без каишката. Поставете я нежно над носа и задръжте дъха си за няколко секунди, при което маската трябва да се придържа към лицето Ви. Ако това не става,  потърсете друг модел . Опитайте маска, която прилепва напълно към лицето Ви с каишка и се уверете, че не ви пристяга никъде. Уверете се, че маската позволява да хванете носа  между пръстите си , за да можете да изравните налягането.

 

По същия начин , опитайте и маските за гмуркане за цялото лице също без каишките . Обвивката на маската  трябва да прилепва плътно по цялата обиколка на лицето. В същото време тя не трябва да стига  до ръба на очите Ви. Не трябва да има свободно пространство между долната част от подложката на обвивката и брадичката.